Чай: користь і шкода .



Чим корисний чай?
В будь якому сорті чаю присутні більш ніж 130! речовин різної складності. Ці речовини складають приблизно 10 більш-менш постійних груп, які визначають якість того чи іншого виду і сорту чаю. Майже половина з них відноситься до екстрактивних речовин, тих, що переходять в гарячий напій. Свій темний, часом навіть червоно-коричневий колір і в’яжучий терпкий смак заварений чай отримує завдяки дубильним речовинам – танінам. У сухому чаї їх до 16%. Ефірні олії, вміст яких в чайному листі сягає 0,007%, надають чайній заварці неповторного та специфічного аромату. До дубильних речовин відносяться також катехини. Як і всі дубильні речовини, катехини зміцнюють еластичність стінок судин, зменшують їх ламкість та проникність, що має винятково важливе значення в профілактиці і лікуванні атеросклерозу.
Чай діє заспокійливо при захворюваннях серцево-судинної системи, розширяє судини, ліквідовує спазми, сприяє нормальному кровообігу, нормалізує тиск крові. При гіпертонії катехини знижують тиск, усувають біль голови і шум у вухах. Катехини зв’язують у кишківнику небажані для організму продукти обміну речовин, що разом з дією пектинів сприяють оздоровленню, підтримці тургора в тканинах і є вельми корисним в комплексі заходів профілактики передчасного старіння. Тонізуюча дія завареного чаю обумовлена наявними в ньому алкалоїдами – кофеїном і теоброміном. Сорти високої якості чаю містять до 4% цих речовин. Чай багатий вітамінами. Він містить вітаміни A, B1, B2, пантотенову кислоту, P, PP, K, С (150-230 міліграм). У свіжих листках чаю в 4 рази більше аскорбінової кислоти, ніж у соках лимона і апельсина. Зелений чай має в 10 разів більше аскорбінової кислоти, ніж чорний.
Чай називають еліксиром життя, який нам подарувала природа, бо він унікальний за своїм вмістом вітамінів.
Шкідливість чаю
Але не все так райдужно для любителів цього смачного напою. Існує і зворотний бік. Найголовнішим критерієм шкоди чаю є низька якість видів, які представлені на полицях наших магазинів.
У дешевих повсякденних сортах чаю містяться барвники та ароматизатори. Ті сліди, які ви бачите на чашці після випитого чаю, залишаються і усередині вашого організму. Крім того, барвники шкідливі для організму.
Гарячий чай обпікає ваші внутрішні органи. Через сильну стимуляції горла, стравоходу і шлунка можуть виникнути хворобливі зміни цих органів.
При заварюванні чаю не завжди використовується чиста вода. Часто в чайник заливається вода з під крана. Крім того, кип’ятіння води вбиває не тільки шкідливі речовини у воді, але і корисні, роблячи саму воду мертвою.
Чай можна пити тільки свіжозаварений, через 20 хвилин у ньому починається процес мимовільного окислювання ароматичних складових, фенолу, ліпоїдів, ефірних масел.
При тривалому вживанні чорного чаю, зуби жовтіють, а зелений чай у великих кількостях руйнує зубну емаль.
Міцний чай має високий вміст кофеїну і теїну і може стати причиною головного болю і безсоння.
Міцний чай негативно впливає на роботу серця, стимулює надмірне виділення шлункового соку.
Зелений чай може бути шкідливий людям, що страждають закрепами, оскільки має закріпляючу дію.
Чай протипоказаний при високій температурі, бо теофілін, що міститься в чаї, ще більше підвищує температуру тіла.
Зелений чай знижує артеріальний тиск, тому гіпотонікам слід обмежити споживання зеленого чаю.
Запам’ятайте! Головне – правильно заварювати чай!
Для того, щоб витягти всю користь з напою, слід знати, як правильно заварювати чай. Так, наприклад, зелений чай можна заварювати неодноразово, але бажано не більше п'яти разів. А от чорний чай – не більше одного разу. Причому, випивати його слід протягом п’ятнадцяти хвилин після заварювання.

Коментарі

Популярні публікації